Mycie i dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich

Głównym działaniem profilaktycznym w chowie i produkcji zwierząt jest systemiczne stosowanie dezynfekcji. Dezynfekcja ma na celu zabezpieczenie przed zakażeniem poprzez niszczenie różnych form drobnoustrojów chorobotwórczych w środowisku,          w którym one przebywają. Jednak zanim zastosujemy preparat dezynfekujący, nie zapominajmy o dokładnym umyciu chlewni czy kurnika. Przygotowanie budynku rozpoczynamy od wyprowadzenia zwierząt z obiektu, usunięcia ruchomego wyposażenia, ale również ściółki, odchodów, pozostałości paszy, pajęczyn i kurzu. Po etapie tzw. "czyszczenia na sucho" można przejść do mycia.

W budynkach inwentarskich mamy do czynienia z resztkami organicznymi czyli odchodami, paszą czy tłuszczem pochodzącym    z organizmu zwierząt. One muszą być usuwane produktami alkalicznymi czyli zasadowymi lub neutralnymi np.                        HYPOFOAM - preparat do mycia i dezynfekcji

Oprócz tych zabrudzeń występują także osady z kamienia, głównie przy poidłach. Aby je usunąć należy użyć produktów kwaśnych np. BOOSTER - preparat wspomagający mycie Mówiąc o myciu i dezynfekcji pomieszczenia nie możemy zapomnieć o jakości wody oraz higienie instalacji wodnej. Nawet jeśli czysta pod względem mikrobiologicznym woda dociera     do naszej fermy nie oznacza to, że w takiej samej postaci trafi do poideł zwierząt.

Po czyszczeniu na sucho oraz myciu przychodzi czas na dezynfekcję czyli osunięcie drobnoustrojów w celu zapobiegania chorobom. Dobrym przykładem środka dezynfekującego jest VIRAGRI PLUS , który udokumentowane działanie bakteriobójcze (EN1276, EN1656, EN13697), grzybobójcze (EN1657, EN13697) oraz wirusobójcze zgodnie z normą EN14675 wobec enterowirusa bydlęcego typ 1 (ECBO), jak również bójcze wobec wirusa ptasiej grypy jak i afrykańskiego pomoru świń (ASF). VIRAGRI PLUS znajduje zastosowanie w szerokiej gamie aplikacji. Można go stosować poprzez natrysk, zamgławianie i pianowanie.

Innym rodzajem dezynfekcji w budynkach inwentarskich jest  tzw. dezynfekcja sucha, czyli stosowanie preparatów w postaci specjalnych proszków, służy do redukcji szkodliwych gazów oraz mikroorganizmów chorobotwórczych, a tym samym -              do poprawy warunków chowu i zdrowotności zwierząt. Sucha dezynfekcja w budynkach nie ma zastępować dezynfekcji mokrej   i dokładnego mycia, a jedynie ja uzupełniać. Do tego celu rolnicy mogą wykorzystać preparaty do stosowania bezpośrednio na ściółkę lub na posadzkę. Z uwagi na brak toksyczności dla otoczenia mogą być stosowane w obecności zwierząt. Do tej grupy preparatów należy ABI-SEPT

ABI-SEPT ogranicza rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Wpływa pozytywnie na mikroklimat, osusza podłoże                 i powietrze w pomieszczeniu inwentarskim. Można stosować go do tzw. suchej kąpieli nowo narodzonych prosiąt, która je osusza i chroni przed drobnoustrojami.

Na higienie budynków inwentarskich nie warto oszczędzać. Wielu rolników ma pokusę, aby zrezygnować z zabiegów dezynfekcyjnych. Niestety, zamiast planowanych oszczędności da to efekt odwrotny, związany z pogorszeniem kondycji zdrowotnej zwierząt. Straty związane z upadkami zwierząt i wysoki koszt opieki weterynaryjnej mogą wielokrotnie przekroczyć kwotę zaoszczędzoną na przeprowadzeniu zabiegu sanityzacji.

 

 

 

 

 

Sprzedaż karmy dla psów i kotów, dodatków dla zwierząt gospodarskich oraz środków do mycia i dezynfekcji
ul. Powstańców Wielkopolskich 14A
87-300 Brodnica
tel. 535 057 222

Czynne: od 8-16 (poniedziałek-piątek)

 

 
Napisz do nas
Nie wiesz jak do nas trafić?
Projekt i wykonanie asmedia.pl. © 2024 ABI - Innowacyjne metody żywienia zwierząt. Wszystkie prawa zastrzeżone.