TEST służy do oznaczania stężenia azotanów (NO3-) w wodzie słodkiej i morskiej, w przedziale wartości od 0 do 100 mg/l.
Co jest źródłem azotanów (NO3-) w akwarium?
Odchody ryb, niezjedzony pokarm i inne szczątki organiczne, które gromadzą się w akwarium, są rozkładane przez bakterie, a jednym z produktów tego procesu są niebezpieczne jony amonowe (NH4+), które w wodzie zasadowej (pH>7) częściowo przekształcają się w bardzo toksyczny dla ryb amoniak (NH3). W dojrzałym i dobrze funkcjonującym akwarium jony amonowe w procesie nitryfikacji są utleniane przez bakterie nitryfikacyjne do mniej toksycznych azotynów (NO2-), a następnie względnie bezpiecznych dla ryb azotanów (NO3-). Azotany to końcowy produkt nitryfikacji, który w akwarium nie podlega dalszym przemianom. Mimo że część azotanów jest pobierana przez rośliny, ich stężenie w akwarium systematycznie wzrasta.
Dlaczego należy kontrolować stężenie azotanów w akwarium?
Azotany (NO3-) charakteryzują się znacznie mniejszą toksycznością w porównaniu do jonów amonowych (NH4+), amoniaku (NH3) i azotynów (NO2-). Jednak ze względu na systematyczny wzrost ich stężenia w akwarium istnieje konieczność kontroli poziomu azotanów w wodzie. Za stężenie niebezpieczne dla ryb uznaje się 100 mg NO3-/l. Jednak już 50 mg NO3-/l może wpływać szkodliwie na wiele wrażliwych gatunków ryb oraz powodować masowy rozwój glonów.
Objawy zatrucia azotynami:
Objawy, jakie towarzyszą zatruciu azotanami, są typowe dla wielu chorób wywoływanych przez patogeny. Aby postawić właściwą diagnozę, przed zastosowaniem środków leczniczych należy sprawdzić parametry wody.
Przyczyny wzrostu azotanów:
Aby uniknąć wysokiego poziomu azotanów, należy:
Sposób użycia:
Czynne: od 8-16 (poniedziałek-piątek)